راه انداز نرم و نقش آن در شناورها ، پمپ های آب و چاه های عمیق

راه انداز نرم(Soft Starter)  در مقالات قبل شرح داده شد و عمده مزیت های استفاده از آن نیز ذکر شد. در این مقاله قصد داریم به لزوم استفاده از راه انداز نرم در شناورها و پمپ های مورد استفاده در چاه های عمیق بپردازیم. برای تشریح نقش راه انداز نرم در افزایش راندمان شناور و پمپ های آب ابتدا به تعریف و بررسی چند اصطلاح رایج در این زمینه می پردازیم.

 

 

کاویتاسیون (Cavitation)

اگر شناور چاه عمیق یا به اصطلاح  پمپ آب را  بدون راه انداز نرم و به شکل مستقیم راه اندازی شود، شتاب سریع در هنگام راه اندازی پمپ باعث کاهش فشار و ایجاد حالتی شبه خلا در لوله ها و در نتیجه تولید حباب هایی هوایی بر روی پره ها می شود و بعد از دور گرفتن پمپ و جبران فشار ، این حباب ها می ترکند. ترکیدن این حباب ها باعث برخورد شتاب دار ذرات آب با پره های پمپ آب شده و باعث خوردگی تدریجی پره ها می شوند که به این پدیده کاویتاسیون گفته می شود.

 

هد بالا

در چاه های عمیق پمپ آب یا به اصطلاح شناور ، آب را از یک موقعیت پائین به ارتفاع بالاتری انتقال می دهد،  این اختلاف سطح هد نامیده می شود.

پمپ ها برای انتقال آب می بایست انرژی جنبشی لازم را به آب منتقل نماید تا آب بتواند بر اختلاف ارتفاع غلبه کرده و در لوله جریان یابد. در روش راه اندازی مستقیم هنگام استپ کردن پمپ با قطع کنتاکتورها ، ناگهان جریان آب قطع می شود و آب موجود در لوله با انرژی پتانسیل بالا، بطور ناگهانی به سمت پایین و در نتیجه به سمت پره های پمپ سرازیر می گردد که پس از برخورد با پره های پمپ ، مجدد به عقب برگشته و این سیکل چند بار تکرار می شود تا انرژی پتانسیل آب تمام شود و صفر گردد. این ضربه و نواسانات بعدی آن ، به مرور زمان به پمپ و لوله های مسیر انتقال آسیب خواهد زد. این آسیب به اصطلاح در اثر هد بالای آب به وجود می آید.

برای رفع این مشکل اغلب از ترفندهایی نظیراستفاده از یک انباره هوایی برای خنثی نمودن ضربه و یا استفاده از یک شیر برقی در خروجی پمپ و بستن آن قبل از خاموش کردن پمپ استفاده میگردد ولی باز این راه ها تنها از پمپ حفاظت می نماید و جلوی آسیب احتمالی وارد به به لوله ها و را نمی گیرد.

یکی از آسیب های مهم که در اثر هد بالا به وجود می آید ، ریزش بدنه چاه می باشد که به مرور زمان باعث ازبین رفتن چاه عمیق می شود.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که پدیده کاویتاسیون هنگام استارت پمپ به وجود می آید و باعث استهلاک سیستم می شود و اثرات ناشی از هد بالا نیز در زمان استپ پمپ به وقوع می پیوندد.

با استفاده از راه انداز نرم (Soft Starter)   ، استارت و استپ پمپ به صورت نرم انجام گرفته و شاهد استهلاک و خرابی سیستم بر اثر این دو عامل کاویتاسیون و هد بالا نخواهیم بود. و همچنین استفاده از راه انداز نرم (Soft Starter) از ریزش بدنه چاه نیز در اثر توقف ناگهانی پمپ آب نیز جلوگیری خواهد کرد.

توصیه می گردد در چاه ها از راه انداز نرم برای پمپ آب یا شناور استفاده گردد تا از آسیب های وارده به کل سیستم پمپاژ آب و چاه جلوگیری گردد.

 

 

 

 

پنجشنبه ۰۶-۱۰-۱۳۹۷
برچسب ها: