سافت استارتر

سافت استارتر چیست

سافت استارتر ، دستگاهی برای راه اندازی الکتروموتورهای AC سه فاز می باشد. برای راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز روش های زیر وجود دارد :
1.    راه اندازی مستقیم
2.     راه اندازی به صورت ستاره/ مثلث
3.     راه اندازی توسط سافت استارتر
4.     راه اندازی توسط اینورتر

 


در هنگام راه اندازی الکتروموتور به صورت مستقیم، جریانی که الکتروموتور از شبکه برق می کشد حدود 4 الی 10 برابر جریان نامی الکتروموتور می باشد که این امر به دلایل زیر، از لحاظ فنی و اقتصادی قابل قبول نمی باشد.
1-    در لحظه راه اندازی الکتروموتور، ضربه ای قابل توجه به موتور و تجهیزات متصل به آن (مثل پمپ، نوار نقاله و ...) وارد می شود.
2-    این ضربه به مرور زمان باعث آسیب دیدن تجهیزات مکانیکی و کاهش عمر مفید سیستم می گردد.
3-    در لحظه راه اندازی به شبکه برق شوک لحظه ای وارد می شود و آسیب دیدگی یا خرابی سایر دستگاه های الکترونیکی را در پی دارد.
بیشتر عیب هایی که ذکر شد در راه اندازی موتور با روش ستاره/ مثلث نیز خواهیم داشت. بنابراین اگر نیازی به کنترل سرعت و جهت دور موتور نداشته باشیم بهترین روش استفاده از سافت استارتر برای راه اندازی الکتروموتور می باشد.
سافت استارتر به معنی راه انداز نرم می باشد به این مفهوم که موتور را به صورت تدریجی راه اندازی می کند و باعث حذف تمامی تنش های لحظه ای الکتریکی و مکانیکی می شود. بنابراین استفاده از سافت استارتر ، باعث افزایش طول عمر تجهیزات متصل به موتور شده و سیستم در مقرون به صرفه ترین حالت به کار خود ادامه خواهد داد.
سافت استارتر به همان صورت که در زمان راه اندازی و استارت، الکتروموتور را تدریجاً به دور نامی آن می رساند به همان ترتیب در زمان استپ نیز، دور الکتروموتور را تدریجاً به صفر می رساند و به عبارت دیگر در هر دو زمان استارت و استپ الکتروموتور کنترل موردنیاز را اعمال می کند.

 

خلاصه ای از مزایای استفاده از سافت استارتر :
1-    استارت و استپ سیستم بدون ضربه و به صورت نرم
2-    حذف جریان هجومی و گشتاور لحظه ای در زمان راه اندازی
3-    افزایش طول عمر موتور و تجهیزات الکتریکی و مکانیکی متصل به آن
4-    کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری
5-    کاهش سایز کابلها و کلید های اتصال به شبکه به علت کاهش جریان موتور
6-    افزایش قابلیت اطمینان و راندمان سیستم
7-    قابلیت کنترل با تجهیزات تلمتری
نکته ای که وجود دارد این است که در نگاه اول شاید اینگونه به نظر برسد که قیمت اولیه تمام شده برای سافت استارتر نسبت به روش ستاره/ مثلث کمی زیاد می باشد ولی با در نظر گرفتن افزایش طول عمر تجهیزات و کاهش هزینه های نگهداری این هزینه  کاملاً قابل توجیه می باشد.
راه انداز نرم موتور مزیت هاي ديگري هم دارد که بسته به نوع طراحـي و كـاربرد، سافت استارتر ها متنوع بوده و قابليتهاي ديگري علاوه بر قابليت اصلي خود دارند.
این نکته نیز قابل توجه می باشد که با استفاده از سافت استارتر نمی توان هر نوع موتوری را راه اندازی کرد و سافت استارتر برای نوع خاصی از الکتروموتورها مناسب است که در صنعت به موتورهای سه فاز القائی یا قفس سنجابی معروفند.

نحوه عملکرد سافت استارتر :
سافت استارتر از نقطه نظر الکتریکال، در هنگام استارت الکتروموتور ولتاژ اعمالی به الکتروموتور را توسط تریستور محدود می کند و این امر باعث می شود جریان راه اندازی الکتروموتور به میزان مورد نیاز محدود شده و تدریجاً عمل راه اندازی موتور انجام پذیرد و در نهایت موتور به دور نامی خود برسد.
یکی از عملکردهای دیگر سافت استارتر انجام حفاظت های لازم از الکتروموتور بعد از راه اندازی می باشد و همچنین سافت استارها قابلیت انجام کارهایی از قبیل بی متال، کنترل فاز، پاورمیتر و ... را نیز دارا می باشند.
 به بیان ساده راه اندازی الکتروموتور با استفاده از سافت استارتر به اینگونه است که برق سه فاز به ورودی سافت استارتر وصل می شود و خروجی سافت استارتر نیز به الکتروموتور سه فاز وصل می شود. با استارت موتور از روی پانل سافت استارتر، الکتروموتور براساس تنظیمات از پیش انجام گرفته تدریجاً به دور نامی خود می رسد. در این نقطه کار اصلی سافت استارتر به پایان رسیده و از این پس به حفاظت از موتور در مقابل اضافه جریان، اضافه ولتاژ و ... می پردازد.

انواع سافت استارتر :
سافت استارترها در بازار در سه مدل عرضه می شوند:
۱- آنالوگ بدون حفاظت
۲- آنالوگ با حفاظت
۳- دیجیتال


از نقطه نظر دیگر می توان سافت استارها را به دو دسته تقسیم کرد :
1-    دارای کنتاکتور بای پس
2- بدون کنتاکتور بای پس
کنتاکتور بای پس به صورت موازی با سافت استارتر نصب می شود و پس از راه اندازی موتور، قسمت قدرت سافت استارتر از مدار قدرت خارج می شود و قسمت مدار فرمان سافت استارتر در مدار باقی مانده و عملیات حفاظت از موتور را بطور کامل انجام می دهد. دسته ای از سافت استار ها به صورت داخلی کنتاکتور بای پس را در خود دارند و در دسته ای دیگر کنتاکتور بای پس، باید به صورت خارجی به مدار سافت استارتر اضافه شود.

همچنین می توان سافت استارتر ها را از لحاظ توان نامی آن نیز دسته بندی کرد که بسته به کارخانه سازنده سافت استارتر این دسته بندی می تواند متفاوت باشد به طور مثال :
1-    توان 15 KW
2-    توان 22KW
3-    توان  30 KW
4-    و ....
هرچه توان سافت استارتر بالاتر باشد، ابعاد و اندازه آن نیز بزرگتر خواهد بود و همچنین قیمت سافت استارتر نیز بسته به توان نامی آن متفاوت خواهد بود.


تفاوت سافت استارتر و اینورتر(درایور) در راه اندازی الکتروموتور :
به طور ساده می توان گفت سافت استارتر یک اینورتر با امکانات محدودتر می باشد. عمده فرق این دو دستگاه این است که با استفاده از اینورتر ، میزان سرعت و جهت چرخش الکتروموتور را می توان کنترل کرد ولی این امکان در سافت استارتر وجود ندارد و در سافت استارتر تنها می توان زمان استارت و استپ الکتروموتور را کنترل کرد. طبیعتاً زمانی که نیاز به کنترل دور موتور نداریم استفاده از اینورتر توجیه فنی و اقتصادی ندارد و بهترین گزینه سافت استارتر می باشد.

در این مقاله سعی شده است سافت استارتر مختصراً و به زبان ساده تشریح شده و تفاوت آن با سایر روش ها بررسی شود برای دریافت اطلاعات تخصصی تر به مقالات بعدی مراجعه فرمایید.

 

 

سافت استارتر داخلی

سافت استارتر داخلی به سافت استارتر ساخته شده در کشور ایران اطلاق می شود. حدود 15، 20 سال پیش دستگاه های سافت استارتر تولید کشورهای اروپایی برای اولین بار در ایران مورد استفاده قرار گرفتند تا به عنوان جایگزینی برای سایر روش های مرسوم راه اندازی الکتروموتور های سه فاز AC (از جمله روش ستاره/ مثلث) مورد استفاده قرار بگیرند و به علت مزایای فراوانی که سافت استارتر ها داشتند، در صنعت برق کشور مورد استقبال قرار گرفتند.


با توجه به اینکه در آن دوره سافت استارتر ایرانی در کشور تولید نمی شد، شرکت آراز تابلو اقدام به تحقیق بر روی فناوری تولید سافت استارتر نمود تا تولید سافت استارتر داخلی را به مرحله عمل رساند.
تولید سافت استارتر داخلی علاوه بر جلوگیری از واردات و خروج ارز از کشور، باعث کاهش قیمت تمام شده برای مصرف کننده نیز می گردد.
با تلاش و پشتکار واحد توسعه و تحقیقات شرکت آراز تابلو اولین نمونه از سافت استارتر ایرانی در سال 1384 ساخته شد و در خط تولید شرکت نیز قرار گرفت، اکنون بیش از 15 سال سافت استارتر ایرانی با نام تجاری ARAZ در کشور تولید شده و به رقابت با سایر برند های خارجی می پردازد.
شرکت آراز تابلو افتخار دارد که اولین تولید کننده سافت استارتر داخلی در کشور می باشد و به عنوان تولید کننده انحصاری سافت استارتر داخلی در کشور شناخته شده است.
عمده مزیت استفاده از سافت استارتر داخلی عبارتند از :
•    قیمت پایین تر نسبت به دستگاه های مشابه (در رنج توان های بالا اختلاف قیمت قابل توجه می باشد)
•    پشتیبانی بهتر، سریعتر
•    امکان تامین قطعات یدکی برای تعمیر و نگهداری
•    کاربری آسان تر
طبق آنچه بازار طی این سال ها نشان داده، سافت استارتر داخلی رفته رفته جای بیشتری را در صنایع گوناگون برای خود باز کرده است وطبعاً به یکی از نیاز های اصلی صنایع کشور تبدیل شده است.

فناوری تولید سافت استارتر نه تنها توسط شرکت آراز تابلو بومی سازی شده است بلکه در طی سال های متمادی ، ارتقاء و بروزرسانی شده است و ورژن های مختلفی از آن تولید و به بازار عرضه شده است.
یکی از مشکلات استفاده از سافت استارتر های خارجی برای افرادی که آشنایی کمتری با اینگونه تجهیزات دارند، پیچیدگی تنظیم پارامتر های دستگاه و نحوه سیم بندی مدار فرمان این گونه تجهیزات می باشد. تیم طراحی شرکت آراز تابلو با اشراف بر این موضوع در سافت استارتر داخلی ARAZ سعی در هرچه ساده تر کردن تنظیمات پارامترها نموده است و دو زبان کاربری فارسی و انگلیسی را در سافت استارتر داخلی تعبیه نموده تا افرادی که آشنایی کمتری با زبان انگلیسی دارند با استفاده از زبان فارسی تنظیمات موردنظر خود را انجام دهند.
و همچنین در دفترچه راهنمای فارسی، کلیه تنظیمات سافت استارتر شرح داده شده و نحوه سیم بندی و مدار فرمان آن نیز توضیح داده شده است که منجر به کاربری آسان آن می گردد.
انتخاب سافت استارتر مناسب برای الکتروموتور باید با رعایت اصول و نکات مربوط به ان انجام پذیرد و نمی توان هر سافت استارتری را برای هر موتوری به کار برد. یکی دیگر از مزیت های اسفاده از سافت استارتر داخلی دریافت مشاوره های تخصصی از بخش فنی شرکت برای حصول اطمینان قبل از خرید این نوع تجهیزات می باشد. که در این خصوص بخش فنی شرکت آراز تابلو همیشه آماده ارائه مشاوره تخصصی برای خریداران سافت استارتر داخلی ARAZ می باشند.

 

قیمت سافت استارتر

نحوه استعلام قیمت سافت استارتر ایرانیARAZ

قیمت سافت استار ایرانی ARAZ با وجود استفاده از آخرین تکنولوژی و به عنوان رقیب شرکت های خارجی نسبت به رقبا مقرون به صرفه تر می باشد .

دلیل مناسب بودن قیمت سافت استارتر ایرانی آراز تولید صفر تا صد محصول در داخل کشور و بهره گیری از متخصصین ایرانی می باشد .

جهت استعلام قیمت سافت استارتر ایرانی آراز و دریافت مشاوره با واحد بازاریابی و فروش شرکت آراز تابلو به شماره تلفن 04134210455  تماس حاصل فرمایید.

40 

سافت استارتر ساخت ایران

سافت استارتر تبریز

عملکرد سافت استارتر

سافت استارتر تهران

فروش سافت استارتر

کاربرد سافت استارتر
سافت استارتر مشهد
نمایندگی سافت استارتر

 

 

درباره گروه صنعتی آرازتک
 

گروه صنعتی آرازتک در سال 1388 و با همکاری دو شرکت آرازتابلو توان و ایماتک صنعت تاسیس شد و با داشتن اهداف متعالی در زمینه سیستم های قدرت ، مدیریت مصرف انرژی و تله متری ، محصولات متعددی جهت ارتقاء فن آوری های موجود به بازار صنعت برق تقدیم نموده است.

این محصولات حاصل تجربه چندین ساله کارشناسان و طراحان شرکت های آرازتک هستند و فرآیند طراحی و تولید آنها با بررسی دقیق نیازهای صنایع برق و نفت آب صورت پذیرفته است.
بخشی از سوابق فعالیت های موسسات گروه صنعتی آرازتک عبارتند از :

آرازتک  -  ارازتک

شرکت ایماتک صنعت ( تاسیس 1379 ) :

  • طراحی و تولید سیستم های الکترونیکی ابزار دقیق

  • طراحی لوازم آزمایشگاهی صنعتی

  • طراحی و تولید کنترل کننده های CNC

  • ساخت ماشین آلات CNC

  • طراحی و تولید کننده تجهیزات VOIP

 

شرکت آراز تابلو توان تبریز ( تاسیس 1381 ) :

  • اولین تولیدکننده سافت استارتر داخلی در ایران

  • ساخت و مونتاژ تابلوهای راه انداز نرم

  • دارای تاییدیه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کل کشور

  • همکاری با شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستائی

  • همکاری با سازنده های الکتروپمپ های شناور

 

سافت استارتر ABB و مقایسه آن با سافت استارتر ایرانی ARAZ

سافت استارتر های موجود در بازار ایران شامل سافت استارتر اوکام ، سافت استارتر ABB ، سافت استارتر دانفوس ، سافت استارتر اشنایدر و ... می باشد. سافت استارتر اوکام ساخت کشور نیوزلند ، سافت استارتر ABB ساخت کشور آمریکا ، سافت استارتر دانفوس ساخت کشور دانمارک و سافت استارتر اشنایدر ساخت کشور فرانسه می باشد.

از عمده مشکلات سافت استارتر های خارجی عدم تامین قطعات یدکی برای تعمیرات و استفاده از این نوع سافت استارتر ها می باشد و همچنین قیمت بالای این سافت استارترها نسبت به سافت استارتر ایرانی ARAZ می باشد.

هریک از سافت استارتر های موجود در بازار دارای یک سری مشخصات فنی می باشند. در ادامه بحث به مقایسه مشخصات عمده مطرح هر دو نوع سافت استارتر های خارجی با سافت استارتر ایرانی ARAZ می پردازیم.

 

سافت استارتر ABB و سافت استارتر ایرانی ARAZ (نوع دیجیتال)

مشخصه فنی

سافت استارتر ABB

سافت استارتر ایرانی ARAZ

مدل سافت استارتر

PSR

PSE

PST(B)

RTK3205

رنج جریان خروجی

1050-30 آمپر

1200-15 آمپر

تولید سافت استارتر با رنج جریان بالا به صورت سفارشی انجام میگیرد

راه اندازی موتور به صورت inline delta و یا inside delta

بله

بله

حفاظت از موتور

بله

بله

کنتاکتور بای پس

امکان ارائه با کنتاکتور By bass داخلی تنها در مدل PSTB

امکان ارائه باکنتاکتور By pass داخلی تا 500 آمپر(250KW)

قابلیت ذخیره سازی و نمایش اطلاعات کارکرد و خطاها

بله

بله

اندازه گیری و نمایش کلیه پارامترهای موتور

بله

بله

صفحه نمایش LCD بزرگ با قابلیت نمایش عملکردها

بله

بله

برنامه ریزی آسان

بله

بله

دارای منوی تنظیمات فارسی

مجهز به ورودی ترمیستور موتور

بله

بله

 

شرکت آراز تابلو همچنین توانایی تعمیرات سافت استارتر ABB را در مجموعه خود دارد و همچنین این امکان وجود دارد در صورتی که قسمت الکترونیکی سافت استارتر های خارجی مانند سافت استارتر ABB غیرقابل تعمیر باشد، با حفظ قسمت قدرت سافت استارتر ABB و تعویض قسمت الکترونیکی آن با سافت استارتر های ARAZ ، این نوع از سافت استارتر های از کار افتاده بتوانند دوباره به کار گرفته شوند.

 

یکشنبه ۲۵-۰۹-۱۳۹۷
برچسب ها: , , ,